Genel Cerrahi


Hemoroid (Basur) nedir?

HEMOROİD (BASUR) - ANAL FİSSÜR – BAĞIRSAK KANSERİ

 

Bu hafta toplumda çok sık görülen  buna rağmen çoğu zaman  doktora gitmeye çekindiğimiz, ama  sağlığımızı ve psikolojimizi  ciddi bir şekilde bozan  bir hastalık grubundan bahsedeceğim.

Makatta kanama, ele gelen şişlik, yanma, kabızlık gibi şikayetler toplumda her  iki kişiden birinin sorunu.

Özellikle barsakları çalıştıran lifli yiyeceklerden uzaklaştıkça ve baharatları arttırdıkça bu tür problemler çok daha fazla görülmektedir.

Aslında burada  en önemli noktalardan biri şikayetin nedeninin ortaya  konmasıdır.

Unutmayın ki bu tür  şikayetler hemoroid (basur) ve anal fissür gibi iyi huylu   tedavi süreci çoğu zaman basit olan bir hastalık olabileceği gibi, barsak kanseri gibi ciddi bir durumda olabilir.

Bu ince çizginin ayırımı çok ama çok önemlidir. Tedavi süreci tamamen değişeceği gibi kanser tanısının erken konmasının önemi yadsınamaz.

Bu tür bir hastalıkta özellikle doktora başvurmanız ve bu ayırımın yapılmasını sağlamanız gerekmektedir.

Hastanın bazı şikayetleri çoğu zaman  bu hastalıkları birbirlerinden ayırmakta  yol gösterebilir.

Alarm bulguları olarak kilo kaybı, kabızlık ve kansızlık sayılabilir.

Bu hastalıkları, oluş mekanizmalarını ve tedavilerini biraz irdeleyelim.

Öncelikle anal fissürden bahsedecek olursak; kabızlık en önemli nedenidir. Anal fissürün kelime anlamı makat çıkışında oluşan çatlaktır. Makatta kanama, yanma en önemli belirtileridir. Kabızlık ve bu bölgede yer alan internal sfinkter denilen kas dokusunun aşırı kasılması bu çatlağın düzelmemesine neden olan kısır döngüyü oluşturur. Bu durumun erken döneminde ilaç tedavisi genelde etkili olup, geç döneminde ilaç tedavisinin faydası olmamaktadır. Geç dönemde yapılacak şey burada yer alan kasın cerrahi olarak kesilmesi ve çatlağın iyileşmesine fırsat tanınmasıdır. 

İkinci hastalık grubuna ise hemoroid (basur) denilmektedir. Hemoroid makat bölgesindeki damar ağının genişlemesi ve zaman zaman içinde pıhtı oluşması sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Hastanın ana şikayet bulguları, makatta ele gelen şişlik, ağrı ve kanamadır. Bu hastalık  iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. Ayrıca iç hemoroid  4 evreye ayrılır. Tanı tamamen muayene ile konulur , tedavisi ise tamamen hastalığın türüne göre belirlenir. Kimi zaman ilaç tedavisi, kimi zaman ise ameliyat gerekebilir. Bunun yanı sıra ameliyat sonrası  tehlikeli olmayan ağrı hissedilmesi  söz konusu olabilir.

Üçüncü hastalık grubu barsak kanseridir. Aslında ilk iki grup hastalıktan mutlaka ayrılması gereken ve tedavisi apayrı bir süreç  içeren  hastalık grubudur. Bu grup maalesef ilk iki gruptaki hastalıklar kadar kolay tedavi edilebilen bir durum değildir. Hasta kabızlık, kilo kaybı, makatta kanama ve kansızlık gibi şikayetlerle uzmana başvurur. Tanısı muayene ve kolonoskopi yöntemleriyle konulur. Erken tanı bu hastalık grubunun erken tanı çok ama çok önemlidir.

Bu hafta belirttiğimiz hastalık grupları çok sık rastlanılan  grupların içersinde yer alır. İşin içinde barsak kanserlerinin de bulunması bu hastalık grubunun mutlaka ayrıntılı değerlendirilmesini ve  teşhisin doğru yapılmasını gerektirir.

Eğer bu tür şikayetleriniz varsa lütfen ön yargılarınızı bir kenara  bırakıp,  bir  Genel Cerrahi Uzmanına  başvurarak bu ayırımın yapılmasını sağlayınız. 

Unutmayın ki, günlük yaşam kalitesini ileri derecede azaltan bu hastalık grubunun tedavisi muayene olmaktan geçer.

Sağlıklı günler dilerim.

                                                                                                                                            

Op. Dr. Çetin ALTUNAL                                                                                                                               Genel Cerrahi Uzmanı