İç Hastalıklar (Dahiliye)


Hipertansiyon (yüksek tansiyon) nedir?

Hipertansiyon (yüksek tansiyon) nedir?

Kan basıncının sağlanması için gerekli basıncın normalden fazla olmasına hipertansiyon denir. Hipertansiyon çok yaygın bir hastalıktır. Tuz tüketiminin fazla olduğu toplumlarda hipertansiyon hastalığına daha çok rastlanır. Bunun dışında ailesinde hipertansiyon olanlar, stres altında olanlar, yaşlılar, sigara ve alkol kullananlar, şişmanlar, yanlış beslenenler risk altındadır. Kalıcı sakatlık ve ölümlere; değişik böbrek, kalp, damar hastalıklarına, felçlere ve görme kaybına yol açabilir. Hipertansiyon çoğu zaman belirti vermez. Bu nedenle kan basıncı ölçümü yapılarak kişilerin hipertansiyonunun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Hipertansiyon sık rastlanılan bir hastalık mıdır?

Toplumun % 20'sinde hipertansiyon vardır. 55 yaş üstünde ise bu oran %50'dir. Bu nedenle toplumun her yaş kesiminden bireyler yılda en az bir kez tansiyon kontrolü yaptırmalıdır.

Hipertansiyon tipleri nelerdir?

Birincil (esansiyel) hipertansiyon: Hipertansiyon vakalarının %90'ı nedeni bilinmediğinden Birincil(Esansiyel) Hipertansiyon olarak adlandırılır.

İkincil hipertansiyon: -Böbrek hastalığı(böbrek doku ve damarlarında bozukluk)
-Böbreküstü bezlerinin çeşitli hastalıkları
-Bazı ilaçlar(doğum kontrol hapları; kortizon, soğuk algınlığı ilaçları v.s)
-Gebelik
-Beyin tümörü veya kafa içi basıncın artması
-Alkol kullanımı gibi çeşitli nedenlere bağlı olabilir

Hipertansiyon nasıl tedavi edilir?

Hipertansiyonun kalıcı bir tedavisi yoktur. Tedavisi ömür boyu sürer. Hipertansiyon tedavisinde ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi sayesinde kan basıncı normale döndürülür. Bu nedenle tedaviye ara verilmemesi ve yılda en az bir kez doktora kontrole gidilmesi gerekir. Hipertansiyon tedavisi ilaç tedavisinin yanı sıra düzenli beslenme, alkol ve sigara tüketilmemesi, tuz kullanımının azaltılması, düzenli egzersiz uygulamaları da önem taşımaktadır. Amaç; hayati organlardaki sakatlığa ve ölüme engel olmaktır.