Kulak Burun Boğaz Hastalıkları


Orta Kulak Hastalıkları

 

 

Kulak 3 bölümden oluşur: dış,orta ve iç kulak. Dış kulak genelde kulak kiri ve özellikle yazları ortaya çıkan dış kulak enfeksiyonları ile ön planda olur. Orta kulak kulak zarı ile iç kulak arası bölüm olup sesin arttırılarak iç kulağa iletmesi sağlayan kemikçikleri bulunduran yapıdır. Ençok hastalık bu alanla ilgili görülür. Orta kulak ayrıca östaki kanalı ile burun ve genizle ilişkilidir.Hem çocuklarda hemde erişkinlerde bu bölgenin patoljileri önemlidir.

Orta kulak ilthapları nedir ve tedavisi nasıldır?

Akut ve kronik olarak ikiye ayrılır.Akut iltihaplar genelde ilaçlarla tedavi edilir.Ancak kulak zarı veya orta kulak travmalarında olay akut olmasına rağmen tedavi cerrahi olabilir. Kronik iltihaplar genellikle cerrahi olarak düzeltilir.

Orta kulak ameliyatları nelerdir?

1-Kulak zarı çizilmesi(parasentez): Kulak zarı arkasında (orta kulak) uzun süreli sıvı birikiminde sıvıyı tahliye etmek için yapılan bir işlem olup tanısal veya tedavi amaçlı yapılır. Tedavi amaçlı olduğunda çizdikten sonra zara kulak tüpü  yerleştirilir.

2-Miringoplasti: Kulak zarının tamir edilmesi veya deliğin kapatılması işlemidir.Bu operasyon lokal veya genel anestezi  altında yapılır. direkt dış kulak yolunda müdahale edilerek yapılır. Operasyon mikropkop veya endoskop ile yapılır.

3-Timpanoplasti: Hem orta kulakta iltihabi veya oluşmuş sorunlu dokuları temizleme hemde orta kulak kemikçiklerini  kontrol ve tamirini sağlama ve hem de kulak zarını tamir etme ameliyatıdır.Orta kulak kemikçiklerinin hasar durumuna göre operasyonun nitelemesi farklı olabilmektedir.

4-Mastoidektomi : Orta kulak veya kulak kepçesi arkasındaki mastoid  kemiğin, iltihaptan arındırılması için yapılan bir ameliyattır. Bu kemikteki ve orta kulaktaki iltihabın durumuna göre yapılır ve bu dumruma göre farklı isimler alır.

5-Stapedektomi-stapedotomi: Orta kulaktaki üzengi(stapes) kemiğinin  kireçlenmesi durumunda kemik hereketsiz olur ve sesi iç kulağa iletemez. Bu durumu çözmek için bu kemiğe müdahale edilerek kemik çıkarılır ve yerine protez yerleştirilerek sesin iç kulağa iletilmesi sağlanır.Bu müdahalenin tipine göre stapedektomi veya stapedotomi adını alır.

 

 

Hangi durumlarda kulak ameliyatı gerekir?

Orta kulak iltihapları kronik  oolduğunda bir çok şekilde karşımıza çıkar. Kulak zarı ortası delik,kenarı delik, zarın tamamı veya azı delik olmak üzere birçok çeşidi olur.Ayrıca zar çökük veya orta kulağa tamamen yapışık olabilir. Her duruma göre ameliyat tipi ve tekniği farklılıklar gösterebilir. Ayrıca ameliyat orta kulaktaki iltihabi duruma, kemikçiklerdeki hasara göre ve kulak arkası kemiğin(mastoid kemik) iltihabına göre de ameliyatı şekli değişir. Bunun saptanması , ameliyat öncesi yapılacak muayene,odyolojik  (işitsel) ve radyolojik tetkiklerle mümkündür.

 

 Orta kulak ameliyatları nasıldır?

  1. Kulak tüpü; Erişkinlerde lokal veya genel anestezi çocuklarda genel anestezi ile yapılan bir operasyon olup, Operasyon sonrası rahat olup, aynı gün taburcu edilir. Kulak tüpleri atana kadar belli periyotlarla kontrol gerekir.
  2. Miringoplasti/Timpanoplasti: Bu ameliyat, delik  zarın durumuna, kemikçiklerin hasarına ve orta kulak iltihabının yaygınlığına göre yapılır. Genelde genel anestezi altında yapılır.Hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir.Orta kulağa, Kulak arkasından veya dış kulak yolundan  ulaşılarak müdahale yapılır. Müdahale tipine göre ameliyat sonrası bakım değişir. Kulak zarı tamiri kas kılıfı,kıkırdak vb materyellerle yapılır.
  3. Mastoidektomi: Soruna göre, Kulak zarı operasyonu ile birlikte veya tek başına yapılır. Amaç kulak arkası kemiği açarak mevcut iltihabı temizlemektir. Hasta genelde bir gece hastanede tutulur. Dikişleri alınana kadar pansumanları yapılır.
  4. Stapedektomi/stapedotomi: Üzengi (stapes) kemiğinin yapıştığı yere kireçlenerek hareketini yitirmesi sonucu oluşan rahatsızlığın tedavi edilmesi ameliyatır. Amaç ,tabanı ile (stapedektomi) veya tabanı yerinde bırakarak (stapedotomi) üzengi kemiğinin alınması ve yerine protez yerleştirilmesidir. Lokal veya genel anestezi altında yapılır.  Genelde aynı gün taburcu edilir.

 

 

Orta kulak ameliyatlarının riskleri nelerdir?

 

1-Kulak tüpü:  Kanama, kulak akıntısı (enfeksiyona bağlı),ağrı(nadir).

2-Miringoplasti: Enfeksiyon, kulak zarının tutmaması,orta kulak kemikçiklerinin hasar görmesi (nadir)

3-Timpanoplasti: Enfeksiyon,kanama,kemikçiklerin hasarlanması, zarın tutmaması, yüz sinirinin etkilenmesi,baş dönmesi,çınlama

4-mastoidektomi: kanama,enfeksiyon,yüz siniri hasarına bağlı yüz felci,işitme kaybı, baş dönmesi,çınlama,bulantı, kusma

5-Stapedektom/stapedetomi: Zarın delik kalması,işitmenin hasarlanması,baş dönmesi,bulantı,kusma,çınlama..