Üroloji Hastalıkları


Sünnet nedir?

Erkek çocuklarında sünnet, penisin baş kısmını saran sünnet derisinin yaklaşık 3/4'ü cerrahi yolla kesilerek alınması ve baş kısmın açığa çıkarılması işlemidir . 

Sünnetin yararları

- Doğru yapılan sünnet  cinsel ilişkide Erken Boşalmayı Engeller.

- Penis kanseri sadece sünnet olmayan erkeklerde gözlenir .

- Sünnetli çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu daha az gözlenir.

- Bulaşıcı hastalıklar sünnet olmayan erkeklerde daha sıktır.

- Sünnet olan erkeklerin eşlerinde rahim kanseri riski azalır.

 

Sünnet ne zaman yapılmalıdır?

 

Sünnetin yapılma zamanı çocuğun kişilik gelişimi açısından büyük önem taşır.Sünnet; çocuğun ruhsal yönden zarar görmemesi için ya iki yaşından önce ya da yedi yaşından sonra yapılmalıdır. 2-7 yaş arasında çocuğun cinsel organına yönelik bir uygulama iğdiş edilme korkusuyla önemli psikolojik zararlara yol açma tehlikesini taşır. Erkek çocuğun cinsel organına uygulanacak cerrahi girişimler sırasında çocuğa ya sakinleştirici ya da genel anestezi verilmeli ya da 2-5 yaş arasındaki çocuklar sünnet yapılmamalıdır. Aileler genel anestezi deyimini duyunca tepki gösterebiliyorlar ama genel anestezi riski uyanık yapılan sünnetten daha azdır.

 

Sünnetin sakıncalı olduğu durumlar
Eğer çocukta hipospadias denilen idrar çıkış deliğinin penisin alt kısmına açılması durumu varsa, çocuğun cinsel organı çok küçükse ya da doğuştan başka bir bozukluk varsa, ileride yapılabilecek düzeltme ameliyatında sünnet derisi kullanılacağı için sünnet yapılmaması uygun olur.